Üniversite Bütçesi Harvard-İTÜ Karşılaştırma

Bu yazıda, İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) ile Harvard Üniversitesi(ABD) bütçe ve birçok yönden karşılaştırılmaktır.

Karşılaştırma tüm detayları ile yapılacak olup yazının tek amacı eğitime ayrılan bütçenin önemini göstermektir.

Tüm veriler (2018 verileri) ilgili üniversitelerin internet sitelerinden alınmıştır. Dileyen ufak bir araştırma ile detaylı değerleri görebilir.

Harvard Üniversitesinden Bir fotoğraf karesi

Harvard Üniversitesi 2018 yılı bütçesinde, 2017’ye oranla %4 büyüme ile 5.2 milyar dolara erişti. 5.2 milyar doların %10 ‘u bağış geri kalan 4.68 milyar dolar net geliridir. Buna oranla İTÜ bütçesi; 494,820 Milyon TL’ dir. 2017 bütçesi 443 milyon TL iken %11,65 artış göstermiştir.

Harvard’ da %4, İTÜ’ de %11,65 artış gözlemlenmiştir. Peki ülkelerin enflasyonuna oranla bu değerler kabul edilebilir mi?

ABD 2018 enflasyon oranı %2,9, Türkiye 2018 enflasyon oranı ise %20,30 olarak belirtilmektedir. Bu oranı açıklamaya gerek yok sanırım. Özet geçeyim yinede ; Harvard 2018′ de  %1,06 büyümüş, İTÜ %7,2 küçülmüş sonucuna ulaşılmaktadır.

2018 başlarında dolar kurunun ortalama 3.5 lira civarı olduğundan 150 milyon dolar bütçesi vardır. Üniversiteyi dolarla kıyaslamada ki temel amaç; laboratuvar harcamaları, uluslararası dergiler-kitaplar vb. birçok şeyin dolar bazında olmasından dolayıdır. Harvard bütçesi İTÜ’nün bütçesinden yaklaşık 31 kat daha fazla.

İTÜ’den bir fotoğraf karesi

Harvard’ da 2200 akademisyen (Profesör, Doç. vb), İTÜ’ de 2062 akademisyen bulunmaktadır. Harvard’da 7200 lisans öğrencisi, 14000 Lisansüstü öğrencisi vardır. İTÜ’ nün 23.330 Lisans öğrencisi, 16.000 Lisansüstü öğrencisi vardır.

Harvard kütüphanelerinde 3.500.000 kitap, İTÜ kütüphanelerin de ise 500.000 civarı kitap olduğu söylenmektedir. İki üniversitenin yayınladığı makale sayısı, öğrenci ve akademisyenlerin patent başvuruları sayısında da iki üniversite arasında çok büyük farklılıklar vardır. Başka alanlarda kıyaslamaya gerek yok. 2018-2019 Dünya üniversiteler sıralamasında Harvard 1. sırada iken, İTÜ 648. sırada yer almaktadır.

Üniversiteye ayrılan bütçenin durumu bellidir ve ülke ekonomisine oranla bir nebze kabul edilebilir olsa da, İTÜ’lü akademisyenlerin yakındığı en büyük konu bağışlar konusudur. Ülkemizde oturmamış olan bağış kültürü üniversitelerin gelişmesine engel olmaktadır. ABD’de yapılan bağışlar ortada. ABD tarihinde ve günümüzde zenginler üniversitelere yüksek miktarlarda bağışlar yapmışlardır. Buna örnek vermek gerekirse; facebook 4. kurucusu Taner Halıcıoğlu 2017 de, Kaliforniya Üniversitesine 75 Milyon Dolarlık bağış yapmıştı.

Bağış ile açılan Enstitü’ye ismi verilmiştir.

İTÜ öğrencileri arasında birçok cumhurbaşkanı ve başbakan çıkarmış yanı sıra günümüzde ülkenin en zenginlerinden birçoğu İTÜ mezunudur. Peki bu kişilerden kaç tanesi İTÜ ‘ye herhangi bir bağışta bulunmuş ? Bence taşın altına herkes elini koymalıdır. (İTÜ şuanda kütüphane için bağış toplamaktadır. Bağış hakkında detaylı bilgi için İTÜ Destek Ol olarak aratmanız yeterlidir.)

Harvard üniversite paralı, İTÜ üniversitesi ise devlet destekli bir okul olduğu içinde bu farklılıklar meydana geliyor diyebilirsiniz. Fakat Harvard öğrencilerinin %91’i eğitim bursu almaktadır. (Harvard’da lisans ücreti 55.000$, Bulunduğu eyalet olan Massachusetts’de asgeri ücret 2000$)

Özet geçmek gerekirse; ülkemizde üniversitelere ayrılan bütçeler katlanacak şekilde artırılmalıdır. (Eğitimin önemini anlatmıyorum bile..) Yapılan bağışlar fazlasıyla artmalıdır. Birçok İTÜ’lü akademisyenin de dediği gibi öğrencisi sayısı azaltılmalıdır. Sayının azaltılması 2 avantaj sağlar; 1.) Akademisyen başına düşen öğrenci sayısı ve üniversite imkanlarını(kitap-laboratuvar vb.) kullanan oranı sağlar . 2.) Üniversite sınavında daha yüksek puan alan kişiler bölüme girer yani eğitimi daha kaliteli (???) olanlar .

Sizde düşüncelerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Rehber yazılar ilginizi çekiyor ise aşağıda bulunan ilgili yazılar kısmında sizler için benzer yazılar yayınlanmıştır. Göz atmanızı tavsiye ederiz..

2 yorum

  1. İTÜ, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden hatta yakında 250. Yılını kutlayacak değerli bir kurumumuz. Mühendislik sıralamalarında Türkiye’de hep 1. çıkıyor Kütüphane bağışına destek olunmalı, her vatandaş kendi imkanınca katkıda bulunabilir, bağış yapabilir. İTÜ bağış diye Google’dan aratınca çıkıyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*